איזה מצבר מתאים לרכב שלי?

בדרך כלל יש להחליף מצבר לרכב לאחר כ- 3 או 4 שנים בהנחה שמדובר במצבר איכותי וששמרתם עליו באופן מניח את הדעת. אבל מדוע בכלל צריך להחליף את המצבר? מפני שעם הזמן וכמו כל סוללה גם מצברי רכבים מאבדים מכוחם ולבסוף, כעבור מספר שנים, הם אינם יכולים עוד לספק את הזרם עבור מערכות המכונית והנעתה.

אז איזה מצבר מתאים לרכב שלכם? קודם כל, התשובה הכי פשוטה היא שאינכם צריכים לדעת, מפני שכל חשמלאי רכב, כל בעל מוסך וכל חברה המספקת מצברים לרכבים עד הבית, יידעו בדיוק מהו המצבר הנכון עבורכם. יחד עם זאת, אם אתם מתעניינים בנושא, מעוניינים לחסוך כסף על השירות, או מחפשים מצבר אמין ואיכותי במיוחד – שאלת התאמת המצבר באמת רלוונטית. בכך נעסוק בשורות הבאות.

פתחו את ספר הרכב

הדרך הקלה והנגישה ביותר להתאמת המצבר היא פשוט לפתוח את ספר הרכב שלכם. בספר מצויים פרטים טכניים רבים אודות המכונית, לרבות הטיפולים הנדרשים לה, חלפים שהיצרנית ממליצה עליהם ועוד. אחד מהם הוא המצבר, ובספר כתובות המידות שהיצרנית קבעה וההספק הנדרש. לדוגמא, אם יש לכם רכב מסוג מאזדה 3 הרי שבספר הרכב כתוב שהמצבר יהיה במתח של 66 אמפר עם זרם התנעה 580, ובמידות ספציפיות שלא נפרט כעת.

חשוב להבין כי לכל סוג של רכב יש מצבר המתאים לו כתלות במספר משתנים, ובפרט בנפח המנוע שלו. לדוגמא, מצבר המתאים למאזדה 3 אולי יוכל להתאים גם לטויוטה קורולה, אך לא יתאים לג’יפ, מכונית משפחתית גדולה או לרכבים מסחריים גדולים. מצבר כזה לא יוכל לספק את המתח הדרוש להתנעת מנועים בנפח גדול מהממוצע.

אבל מה אם אין לי את ספר הרכב, אתם שואלים? מה אם הוא כבר אבד לפני שנים? גם זו לא בעיה גדולה: בפורומים ובאתרים רבים העוסקים בתחום הרכב, למשל של יצרניות ויבואניות מצברים או של חברות המספקות מצברים עד הבית, תוכלו לרשום את שם הרכב ולראות מהו המצבר המתאים. מאידך, באתרים המוכרים מצברים תוכלו לראות ליד כל מצבר את סוגי ודגמי הרכבים שלהם הוא מתאים.

בחירה של סוג המצבר

כל עוד בחרתם מצבר המתאים לדגם הרכב שברשותכם, אתם כבר בסדר. יחד עם זאת, כדאי לשים לב שיש הבדלים בין המצברים ואיכותם, הנובעים בין היתר מהיכולות של היצרניות ומסוג המצבר עצמו. לדוגמא, לאורך השנים התרגלנו אל המצברים שחומריהם מצויים במצב נוזלי, ולכן צריך לבדוק מעת לעת את רמת המים המזוקקים ולהוסיפם דרך הפקקים במידת הצורך. יחד עם זאת, כיום מרבית המצברים מגיעים במצב מוצק שאינם מצריכים את ההתעסקות הזאת, ואף ישנם מצברי ג’לי שגם הם לא מצריכים בדיקה והתעסקות, ואורך החיים שלהם ממושך יותר. מצד שני, גם העלויות שלהם מעט יותר גבוהות.

אז איזה מצבר מתאים לרכב שלי?

לבסוף, כדאי לשים את הדגש בבחירת המצבר גם על יצרנית אמינה ומוכרת, כשבישראל המותגים הבולטים ביותר הינם שנפ, ורטה, בוש וולטה. אמנם גם יצרניות אחרות מספקות מצברים טובים ואמינים, אך למי שרוצה ללכת על בטוח כדאי לבחור מותג מוכר גם אם זה אומר שמשלמים מעט יותר. זוהי אינה הוצאה מאוד גבוהה והיא מסתכמת בכמה מאות שקלים אחת ל- 3 או 4, אז כדאי לעשות אותה בחוכמה ולא רק דרך “החור שבגרוש”. לדוגמא, מצבר שנפ הינו תוצרת כחול לבן, מתאים לאקלים בישראל ולכן בעל אורך חיים ממושך. הוא מגיע עם מכסה כפול למניעת איבוד חומצה ומים, והוכיח את עצמו לאורך שנים רבות ברכבים בארצנו.

 

טלפונים להזמנות וקריאות שירות

התקשרו 074-771-41-40
Call Now Button דילוג לתוכן