איך לבחור נכון מצבר לאופנוע?

כידוע, מצבר האופנוע מספק את הכוח החשמלי הדרוש להנעתו וכן למערכות חשמליות שונות, בדגש על האורות. מצד אחד הצרכים החשמליים של אופנוע קטנים יותר משל רכב פרטי וכמובן מסחרי, עקב נפח המנוע הקטן יותר ומערכות חשמליות פחות מורכבות. מצד שני, בחירה נכונה של מצבר לאופנוע אינה תמיד פשוטה כמו ברכבים פרטיים, והעלות של המצבר אינה בהכרח נמוכה ביותר – למרות שהמחיר מושפע מההספק.

 

הספק המצבר לאופנוע

שני ההיבטים העיקריים שיש לבחון בעת בחירת מצבר לאופנוע הם ההספק והסוג שלו, וזאת לצד היבטים נוספים כמו היצרנית, האחריות, תאריך הייצור והמחיר. לגבי ההספק, מצבר לאופנוע ולקטנוע עשוי להתחיל ב- 2.3 A/H לכלים קטנים וקלים מאוד ולהגיע עד ל- 32 A/H עבור הכלים הכבדים. כאמור, ככל שהמצבר בעל הספק יותר גבוה כך הוא יותר יקר ולרוב גם יותר גדול. שימו לב שמצבר בעל הספק קטן מדי עשוי שלא להספיק על מנת להניע את האופנוע, ובכל מקרה אורך חייו יהיה קצר משמעותית ממצבר הולם. מאידך, מצבר בעל הספק גדול מדי עשוי לגרום לקצרים חוזרים ונשנים ולבעיות חשמליות, יהוו הוצאה מיותרת, וממילא סביר להניח שהמצברים הללו לא יתאימו למיקומם בכלי.

אז על מנת לדעת איזה הספק של מצבר לבחור עליכם לפתוח את ספר הרכב בו מצוינות המלצות היצרנית. המידע גם זמין באינטרנט בפורומים ייעודיים ובאתרים של חברות המספקות מצברים, אך תמיד כדאי להתייעץ עם חשמלאי או חבר שאתם סומכים עליו ומבין עניין.

 

סוג המצבר לאופנוע

כמו ברכבים פרטיים, כך גם מצברים לאופנועים נהנים עם השנים מחידושים המתבטאים בביצועים משופרים, באורך חיים טוב יותר ובפחות התעסקות בתחזוקה. ראשית, ישנם מצברים על בסיס מים מזוקקים שלרוב ממתינים על המדפים יבשים, והמים ממולאים רק לאחר הקנייה כדי שהמצבר יתחיל את חייו ולא יבזבז אותם לריק. לעומת זאת, ישנם מצברים על בסיס ג’לי שבין נוזלי למוצק, שהינם אטומים ובניגוד למצברים נוזליים אינם מצריכים התעסקות במילוי ותחזוקה (יש לציין כי קיימים מצברים אטומים גם במצב נוזלי). אמנם מצברים על בסיס ג’לי נוטים להיות יקרים יותר, אולם הם מחזיקים יותר זמן מעמד, יותר אמינים עם פחות תקלות לעומת מצברים נוזליים – ובוודאי לעומת מצברים פתוחים.

 

מה עוד לבדוק?

מלבד האמור לעיל, בעת בחירת מצבר לאופנוע יש לתת את הדעת על עוד מספר היבטים. ראשית, יש לקחת בחשבון שמצברים לאופנועים מחזיקים מעמד כשנתיים, עם שינויים לפה ולשם בהתאם לסוג המצבר והיצרנית שלו. כמובן שתשומת לב למצבר וטיפול בצרכיו יאריכו עוד יותר את חייו. יחד עם זאת, על מנת להבטיח את האמינות ואת אורך חיי המצבר עדיף לבחור ביצרנית מוכרת כמו וולטה או שנפ, הידועות באיכות המצברים שלהן ובהתאמה למזג האוויר הישראלי.

כמו כן יש לבחון את האחריות הניתנת על המצבר. ככל שמדובר באחריות יותר ארוכה ומקיפה כך מעיד הדבר על האמון של היצרנית במצברים שלה, ועל כך שבמידת הצורך תקבלו שירות. עוד נושא שחשוב לבחון הוא את תאריך הייצור של המצבר. גם המוצר האיכותי ביותר פורק ומאבד מכוחו לאורך זמן, אפילו כאשר הוא עומד ומחכה לכם על המדפים של הספק/היצרן. לכן ודאו שתאריך הייצור המוטבע על המצבר הינו סמוך ככל הניתן למועד הקנייה.

ולבסוף, כמו בכל קנייה לאופנוע ובכלל בחיים, תמיד כדאי להשוות מחירים. ייתכן מאוד שתמצאו פערי מחירים של כמה עשרות שקלים (לעיתים אפילו יותר) בין היצרניות והספקים השונים. אז בחרו מצבר שמתאים לאופנוע שלכם, שהינו איכותי ואמין ומוצע במחיר משתלם.

טלפונים להזמנות וקריאות שירות

התקשרו 074-771-41-40
Call Now Button דילוג לתוכן